Afrika Birliği ‘Sudan’ gündemiyle toplanıyor:

Afrika Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Komisyon Başkanı Musa Faki Muhammed, Sudan Krizi Genişletilmiş Düzeneği’nin 3. toplantısını yarın Etiyopya’da gerçekleştirecek.

Ülkedeki mevcut durumun ve Sudan’daki çatışmanın tahlili için izlenen yol haritasının ele alınacağı toplantıya Birleşmiş Milletler (BM), Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), Arap Birliği, Avrupa Birliği ve komşu ülkelerin temsilcileri katılacak.

Afrika Birliği Kurulu Lideri Muhammed, Sudan’ın komşu ülkelerine temsilci göndererek sorunun tahlili için ortak bir yaklaşım yolu arayacak.

– Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Ordu, bir vakitler desteklediği lakin bağımsız ve paralel bir ordu üzere davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yılda büsbütün orduya entegre edilmesini istemiş, HDK’nin ise sivil bir hükümetin akabinde yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan kelam savaşı ve tırmanan gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar ortasında başşehir Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

HDK, 2019’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir periyodunda Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sonları korumak ve asayişi sağlamak hedefiyle milis yapılanma biçiminde oluşturuldu. 2013’te Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatına bağlanan akabinde giderek daha bağımsız bir yapıya kavuşan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Ülke içinde 1 milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini belirten BM, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin de etraf ülkelere kaçtığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir