Bakan Akar’dan Yunanistan’a tepki: Bu düşmanca tavır, NATO’nun temel ilkelerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın NATO uçuşunu tedbire teşebbüsüne ait olarak, “Bu düşmanca tutum, NATO’nun temel unsurlarını hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir.” dedi. 

Milli Savunma Bakanı Akar, 9’uncu Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından, Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Akar’ın açıklamaları şöyle oldu: 

Biz üç ülkenin sinerjisi için barış için çalışıyoruz. Ülkelerimiz ilgilendiren ş birliği hususlarını geniş bir perspektifte ele aldık. Barış dolu geleceğin tesisi için savunma ve güvenlik hususlarda memnuniyet verici sonuçlarla devam etmekte. Global ve bölgesel çerçevede artan tehlikelere karşı yararlı olacaktır.

Ermenistan’a uzatılan barış elinin tutulmasını istiyoruz, bu fırsat güzel kıymetlendirmeli. Ermenistan mutabakatlara uyarsa barış ve istikrarın modülü olabilir. Ukrayna’dan 14 milyon tondan fazla tahıl muhtaçlık sahibi ülkelere ulaştırıldı.

Komşumuz Yunanistan, istikrarsızlığı körükleyen provakatif hareket ve telaffuzlarıyla yayılmacı ve saldırgan siyasetlerine maalesef devam etmekte. Her geçen gün bunlara yeni provokasyonlar eklemektedir.

Son olarak Yunanistan tarafından planlı NATO tatbikatı sırasında silahsız olarak NATO misyonu yapan uçaklarımıza radar kilidi atılmıştır. Olağan gerekli karşılık anında verilmiştir. Bu düşmanca hal, Yunanistan’ın NATO’nun temel prensiplerini ve pahalarını hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir.

Bizim beklentimiz Yunan siyasalların iç politik gayelerle uzlaşmaz ve kışkırtıcı hallerinden derhal vazgeçmeleri, sağduyulu bir NATO müttefiki olarak davranmaları ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesine yoğunlaşmalarıdır.

Sonuç olarak Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de bizler Türkiye diyaloga açık olmakla birlikte hiçbir oldubittiye müsaade etmedik bugüne kadar, bundan sonra da etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve çok şükür buna da muktediriz.

Bu hususta başta ABD olmak üzere öbür NATO müttefiklerimizin tarafsız, objektif, makul, mantıklı yaklaşımını beklediğimizi de buradan bilhassa belirtmek istiyoruz.

Terörle çabamız de devam ediyor. Tüm terör örgütlerine karşı çabamız azimle devam etmekte. Teröristler çaresizce yer altına yönlendirilmekte temiz beşerler maksat gösterilmekte. Hiç kimse hudutlarımızın yanında olan teröristlere müsamaha göstermemizi beklemesin.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir