İsmail Saymaz: Elektrik faturası mahkûmları da çarpıyor

Halk TV muharriri İsmail Saymaz, İzmir 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden aldığı bir mektupta, mahkûmların elektrik faturasından şikâyet ettiğini yazdı. Yazısında, cezaevlerinde aydınlatma hariç, başka elektrik kullanımları mahkumlarca karşılandığını hatırlatan Saymaz, “Son artırımlarla birlikte elektrik faturaları hayli kabarırken, cezaevlerinin değerli olan ticarethane vasfında tarifelendirilmesi, mahkumları ödeyemeyecekleri borç yüküyle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

Saymaz, kendisine gelen mektuptaki şu sözlere yer verdi:

“Sayın İsmail Saymaz, size bu mektubu yazmamın sebebi, bize gelen fahiş fiyattaki elektrik faturalarıdır. Biz iki kardeş tıpkı cezaevindeyiz lakin ailelerimiz İstanbul Sultanbeyli’de ikamet ediyor. Maddi durumları güzel olmadığı için sistemli olarak ziyaretimize gelemiyorlar. Ben 2014 yılında cezaevine girdiğim vakit kızım 80 günlüktü. Artık üçüncü sınıfa gidiyor. Şimdiye kadar kızımla 24 saat lakin birbirimizi görmüşüz. Bunların hepsi maddi badirelerden ötürü. Artık gelelim temel probleme.

Bize burada her ay nizamlı olarak her odanın farklı başka elektrik faturası geliyor. Şimdiye kadar gelen faturaların çabucak hemen her ay ünite fiyatı değişik geliyordu. Yapılan artırımlardan ötürü genelde güzel makus ödüyorduk. Zira gelen faturalar mesken abonesi tarifesi üzerinden geliyordu. Ta ki eylül ayı faturasında ünitesi fiyatı, yani bir kilovatı 1,61 kuruş iken, ekimde bu fiyat 3, kasım ayında 4,15 lira olduğunu gördük. Ve bize söylenen, tarifelerin değiştiği, meskenden ticarethane tarifesine geçirildiği… ‘Bundan sonra bu hal olacak’ denildi. Sizden ricam bu mevzuya bir el altınız ve bize yardımcı olunuz. Size şimdiden teşekkür eder, selamlarımı gönderiyorum”

Duruma reaksiyon gösteren Saymaz, şunları kaydetti:

“Meğer elektrik dağıtım şirketleri, cezaevini ticarethane vasfına sokup hiçbir işi gücü olmayan, ailesinin gönderdiği paraya bakan tutukluları soyup soğana çeviriyormuş. İşledikleri suça karşılık cezaevine konarak, ‘fatura’ ödeyen mahkumlar bir de elektrik faturasıyla çarpılıyormuş. Elinizi vicdanınıza koyun. Ve cevap verin. Cezaevleri ticarethane midir? Ne alır, ne satarlar? Bu, mahkumları söğüşletmek ve kar kapısı olarak görmek değil midir? Oldu olacak, elektrik faturasını ödeyemeyenleri baraj inşaatında çalışmaya yollayın.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir