Kovid-19’u hafif geçirenlerin de hayatı zora girdi! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Koronavirüs salgını birçok insanımızın hayatını kaybetmesine neden olurken, salgına yakalanan bireylerde de hasarlar bıraktı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kovid-19 sonrası gelişen hastalıklara ait değerlendirmelerde bulundu. Özlü, “Kovid-19 sonrası hayatı zora giren hastalar var ve bunların bir kısmı bu hastalığı ayakta hafif geçirmiş bireyler. Genel itibariyle baktığımızda kimi hastalarımızın Covid-19 sonrası uzun süren semptomları olabiliyor. Bayağı önemli ağır semptomlar olanlar da var. Yani nefes darlığı ile yürüyemiyor, merdiven çıkamıyor, günlük işlerine geri dönemiyor, teneffüs ıstırabı yaşıyor hatta oksijene bağımlı olanlar tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamak zorunda kalanlar var. Ama kimilerinde daha hafif bulgular olabiliyor. Kalple ilgili sorun yaşayanlar oluyor uzun vadeli devamlı kalp tedavisi almak zorunda kalan hastalarımız var” diye konuştu.

‘3-5 AY İÇERİSİNDE OLAĞANA DÖNÜYORLAR’

Kovid-19‘un akabinde kimi kalıcı hastalıkların ortaya çıktığını belirten Özlü, şu sözleri kullandı:

“Bazılarında uzun periyodik şeker hastalığı ve onunla ilgili tedavi almak, böbrek yetmezliği gelişen daima takip altında olan hastalar da var. Doğal genel olarak düzgünleşiyor. Güzelleşen şahıslar 3-5 ay içerisinde olağana dönüyorlar. Fakat bu halde az da olsa sayıca fazla fakat oransal olarak az hastalarımız var. Lakin onlar için alışılmış çok yıkıcı ve kalıcı hasarlar olabiliyor. Onları takip ediyoruz onlar bize daima geliyor denetimlerini yapıyoruz tedavilerini elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat hayatı hakikaten zora giden hastalar var ve bunların bir kısmı Covid’i ayakta geçirmiş hafif geçirmiş bireyler. Yani ağır bakıma yatmamış servise yatmamış ben diyor ‘hani bunu çok hafif atlattım. 3-5 gün meskende istirahat ettim kas ağrılarım oldu öksürüğüm oldu geçti’ diyor. Akabinde birkaç ay geçtikten sonra bir teneffüs kahrı bir sorun ortaya çıkıyor. Bakıyoruz akciğerde güzelleşmeyen bir hasar var. Dediğim üzere bazen çok önemli boyutlarda da olabiliyor. Onun için ben gencim bunu atlatırım geçer masraf diyoruz lakin bazen de o denli olmuyor.”

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir