Mehmet Sepil: Türk futbolunda milat olsun

Göztepe Spor Kulübü Eski Lideri Mehmet Sepil, olaylı İzmir derbisinde yaşanan üzücü olaylar için bir açıklama yaptı. Sepil bunun bir milat olmasını ve bu cins olayın bir daha yaşanmamasını diledi.

Mehmet Sepil’in yaptığı yazılı açıklama şöyle:
“Güzel İzmir’in büyük derbisi, Göztepe-Altay maçında yaşananlar artık herkesin malumudur. Kulübümüz ve tüm futbol paydaşları ismine büyük şaşkınlık ve kederle şahit olduğumuz olaylar yaşadık. Lakin öfkeyle değil sağduyu ile hareket edilmesini savunuyoruz.
Artık, bu ve gibisi olaylar ile ders çıkarma sürecinin çok geride kaldığını düşünüyor ve ilgili her karar ve önleyici düzenlemenin acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

SPORDA BU ZİHNİYETİN YERİ YOK
Uzun yıllardır futbolunun içerisindeyim. Hayatımda birinci kez tribünde bu türlü organize bir akına şahit oluyorum. Evvel tribüne sokulan bir işaret fişeği; bizim tribüne, amaca nişan alınarak sıkıldı. Çok kısa aradan 20-25 metredeki seyirci hedeflenerek direkt olarak işaret fişeği atılıyor. Bu işaret fişeğinin o aralıktan atılması öldürmeye teşebbüstür.
Yaralı taraftarımızın tedavisi ağır bakımda devam ediyor. Çok kısa vakitte olağan servise çıkmasını bekliyoruz. Şu anda taraftarımıza devletimiz her türlü imkânı sağlıyor. Göztepe Kulübü olarak süreci yakından takip ediyoruz. Organize bir biçimde stada işaret fişeği sokan, gözünün içine baktığı yakınlıktaki taraftara nişan alarak fişek atan zihniyetin sporda yeri yok. Stadımızda ezeli rakibimizle oynamanın tadını çıkaramadık. Bu akıl almaz olaydan dakikalar sonra Altay kalecisine hiçbir koşulda onaylamadığımız bir taarruz oldu. Öncelikle belirtmeliyim ki, Altay kalecisi Ozan Evrim kardeşimizin taburcu olması yüreğimizi ferahlatmıştır. Göztepe topluluğu olarak, kendisine, bir defa daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

DAHA BÜYÜK BİR FELAKET OLABİLİR
Kulüp olarak olayı tüm detaylarıyla inceledik, her şeyi tespit ettik. Müsabakanın 17:24’üncü dakikasında sis bombası atılıyor ve görüş açışı kapanıyor. 17:49’uncu dakikada işaret fişeği ve öteki yanıcı hususlar atılıyor. Müsabaka 21:45’te duruyor. Ozan Evrim kardeşimize yapılan hiçbir kaidede onaylamadığımız hücum 23:54’te yapılıyor. Olayın olmasıyla taraftarın saldırısı ortasında tam altı dakika var. Yani işaret fişeği atıldıktan sonraki bu altı dakika içerisinde, dört dakika kadar daha maç devam ediyor. Aslında maçın o anda durdurulup, gerekli önlemlerin alınması gerekiyordu. Bu türlü bir olay birinci defa yaşanması nedeniyle sakin bir gözle bakıldığınızda, olayların seyrinin değiştirilebileceğini görebiliyoruz.

Bu sürecin akabinde her türlü aksiyonu da alacağız. Bu süreçte yaşananların akabinde sağduyu öne çıkmıştır. Olayların akabinde emniyet mensupları ve sıhhat görevlilerinden aldığımız bilgilere nazaran daha büyük bir felaket de olabilirdi. Emniyet güçlerimizin olayların akabinde aldığı tedbirler sayesinde büyük bir felaketin önüne geçildi. Müsabakayı izlemeye gelen taraftarımızın da hem tribünde hem de stat etrafındaki sağduyusu emniyet güçlerimizin işini kolaylaştırmıştır.

BU KARAR TÜRK FUTBOLUNDA MİLAT OLMALI
Adalet sistemimiz sayesinde işaret fişeği atan ve ona yardım edenlerin tamamı ‘Cinayete Teşebbüs’ hatasından tutuklamıştır. Bu kararın Türk futbolu ismine bir milat olacağına inanıyorum. Göztepe olarak Altay kulübü ile ortak açıklamamızda, bu nahoşluğa karşın taraftarlarımızı sağduyuya davet ettik. Göztepe Kulübü olarak yapılan provokasyona karşın alacağımız cezanın farkındayız, şuurundayız lakin bireyler de artık en ağır halde cezalandırılmalı ve kulüplere karşı bu koz olarak kullanılmamalıdır.

Çünkü bu tıp olaylardan sonra, cürmü işleyen bireylere kâfi cezaların kesilememesi en önemli sorunlardandır. Kulüpler Birliği başkanlığı devrinde de en büyük sorunun bireylere ceza verilmemesi olduğunu lisana getirmiştim. Futbolun tüm paydaşlarının bu mevzu üzerinde düşünmesi ve kanunların bu halde düzenlenmesi, uygulanması gerekiyor. Ceza hukukunun temeli iki sözdür: cürüm kişiseldir. Bu üniversal yaklaşım, sporda vakit zaman farklı uygulamalarla karşımıza çıkıyor. Artık çıkmasın. Kulüpler sorumludur ve gerekenler yapılacaktır. Lakin, cürmü işleyen bireylerin de, kulüpleri kalkan olarak kullanmasına artık dur deme vakti gelmiştir. Bu olayları gerçekleştiren bireyler en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Verilen cezalar örnek olmalıdır. Yargılama, adil ve süratli sonuçlanmalıdır.

ALİ KOÇ’UN TESPİTLERİ DE DEĞERLENDİRİLMELİDİR
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un da geçtiğimiz günlerde söylediği üzere, statlardaki kamera yetersizliği nedeniyle bu taarruzları yapanların tespit edilmesi çok zorlaşıyor. Burada, gerek kulüpler gerekse federasyonumuzun her türlü takviyeye açık olduğunu hatırlatmak isterim. Artık, taraftar diye her türlü vandallığı yapanları, kabahat işleyenleri, kimse korumasın, kollamasın.

GÖZTEPE TOPLULUĞUNUN BİR EVLADIDIR
Yaşananlara hâlâ inanamıyorum. Fişekle yaralanan taraftarımızın ismi Mehmet Çakır’dır. Mehmet Sepil olarak Göztepe’nin topluluğunun bu evladının bundan sonraki hayatında her vakit yanında olacağım. Göztepe Kulübü olarak Mehmet kardeşimiz için ne gerekiyorsa yapacağız. O fişek, yalnızca Mehmet Çakır’a isabet etmedi, bütün tribün vuruldu. Bütün kadrolar, bütün taraftarlar yaralandı. Ağır bakıma futbol coşkumuzu, aşkımızı kaldırdık. Zira her birimiz onun yerinde olabilirdik. ‘Bana gelmedi’ diye düşünerek kimse sevinemez. Hepimiz yaralandık. TFF Liderimiz Sayın Mehmet Büyükekşi’nin dediği üzere; spor, tutku ve cümbüş ekseninden uzaklaşmamalı. Rakip düşman değildir. Hırs, savaş değildir. Hürmet zayıflık değildir. Eğlenmeyi tekrar öne çıkarmalıyız. Biz Göztepe Kulübü olarak yıllardır çocukların ve bayanların tribünlerde olması için kıymetli projeler yürütüyoruz. Çocukların ve bayanların olmadığı tribünleri futbolda kâfi görmedik. Her şey karşın geleceğe olan inancımızdan vazgeçmedik ve yıllardır sürdürdüğümüz toplumsal projeleri futbolun, sporun hoş tarafı olarak desteklemeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir