Yargıtay ‘eksik ceza tayini’ diyerek Ayşe Tuba Arslan davasını bozdu

Eskişehir’de eski eşi Yalçın Özalpay tarafından başına satırla vurularak ağır yaralanan Ayşe Tuba Arslan, 44 günlük hayat gayretini kazanamayarak hayatını kaybetmişti. Sanık Yalçın Özalpay hakkında birinci derece mahkemesinde ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilirken, yapılan itiraz sonrasında belge Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne gitti.

İstinaf mahkemesince “haksız tahrik” indirimi uygulanarak, sanığın cezası 24 yıla indirildi. Temyize başvurulması üzerine belge Yargıtay 1. Ceza Dairesine sevk edildi. Daire, istinafın kararını “eksik ceza tayini” diyerek bozdu. Kararda, boşanma kararı katılaştıktan sonra önceye dayalı sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesine ait tezlerin haksız tahrik olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi.

BOŞANMA KARARI SONRASI ESKİ EŞİNİ KATLETTİ

Sanık Özalpay ve öldürdüğü eski eşi Ayşe Tuba Arslan ortasındaki boşanma davasının 10 Eylül 2019’da katılaştığı belirtilen kararda, Yalçın Özalpay’ın “nitelikli taammüden öldürme” kabahatini 11 Ekim 2019’da yani boşanma kararı katılaştıktan bir ay sonra işlediği söz edildi. Kararda, “Dolayısıyla boşanma kararı katılaştıktan sonra önceye dayalı sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesine ait argümanların haksız tahrik olarak değerlendirilemeyeceği gözetilmeksizin, sanık hakkında TCK’nın 29’uncu unsuru uyarınca uygulama yapılarak, eksik ceza tayini bozmayı gerektirmiştir” sözleri yer aldı.

Eskişehir’de bulunan anaokulunda aşçı olarak çalışan Ayşe Tuba Arslan, geçimsizlik yaşadığı eşi Yalçın Özalpay’dan 24 yıl sonra boşandı. Boşandıktan sonra da Yalçın Özalpay tarafından tehdit ve takibe maruz kalan Arslan, bu olaylarla ilgili şikayette bulundu. Özalpay tarafından 2019’da başına tekraren satırla vurularak ağır yaralanan Ayşe Tuba Arslan, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde verdiği ömür çabasını 44 gün sonra kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir