Yaz Tatilinde Öğrenciler İçin Çevrim İçi Yaz Atölyeleri

İzmir Akademik Başarıyı Artırma Projesi (İZBAP) Kapsamında “Çevrim İçi Yaz Atölyeleri” Gerçekleştirildi

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğünün 2022-2023 eğitim öğretim yılında uygulamaya koyduğu Akademik Başarıyı Artırma Projesi (İZBAP) çalışmalarına “Çevrim İçi Yaz Atölyeleri” eklendi. Söz konusu projeye ait etkinliklerde bu kez “Matematik İllüzyonları” ve “Yoğunluk Kulesi Deneyi” atölyeleri gerçekleştirildi.

“Matematik İllüzyonları” atölyesi İZBAP Proje Yürütücüsü Matematik Öğretmeni Hatice Günay tarafından gerçekleştirildi.  9-14 yaş aralığındaki öğrencilere yönelik atölyeye veliler de katılım sağladı. Soyut matematiği topolojiden yararlanarak kâğıt, kalem ve makas kullanımıyla somutlaştıran öğrenciler etkinlik öncesindeki tahminlerinden çok farklı sonuçlarla karşılaştı. Karşılaştıkları sonuçları sorgulayan öğrenciler birbirleri ve ebeveynleri ile deneyimlerini paylaştı.

“Yoğunluk Kulesi Deneyi” atölyesi 8-14 yaş aralığındaki öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Atölye Lideri Fen Bilimleri Öğretmeni Mehtap Şaylan, deneyinde yaptığı uygulamalarla öğrencilere yoğunluk, özgül ağırlık, hacim, homojen ve heterojen karışımlar gibi kavramları yaparak yaşayarak aktardı. Öğrenciler de eş zamanlı olarak evlerinde kendi malzemeleriyle kendi deneylerini yapabilmenin keyfini yaşadı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir